floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-


GezenAdam

gezenadam.com web sitesi 23 Ağustos 2005 tarihinde bir kişisel blog olarak yayına başlamıştır. İlk yıllarda sadece Serdar Ölez tarafından gezilip görülen yerler hakkında bilgi paylaşımları yapılmıştır. Ancak kısa süre içerisinde site yeni editörler kazanmış ve genel bir gezi bloğu şekline dönüşmüştür. Temmuz 2011'den itibaren yürüyüş parkurlarının harita izlerini paylaşabilmek için siteye yeni bir modül eklenmiştir. Haziran 2015'ten itibaren ise takipçilerin doğa sevgisini ve onu koruma isteğini arttırmak amacı ile başta bitkiler olmak üzere canlılar hakkında bilgiler derlenerek yayınlanmaya başlamıştır. 2020'li yıllara gelindiğinde GezenAdam'a üye sayısı 300'e, katkı sağlayan editör sayısı 50'ye, yayınlanan bağımsız sayfa sayısı ise 2000'lere ulaşmıştır. Sitenin içeriği ise geçen yıllar içerisinde bir gezi bloğundan çok yaşadığımız coğrafyadaki bitkilerle ilgili bilgiler sunan bir yapıya evrilmiştir.

GezenAdam web sitesi, yeni bir içeriğe bürünmesinin yanı sıra, adının eril bir nitelik taşıması nedeniyle farklı cinsiyetlerdeki editörlerin birlikte geliştirdiği bu web sitesinin katkı verenlerini tanımlamakta yetersiz kalmış, yeni bir isim arayışı başlamıştır. Yaşadığımız topraklar üzerinde var olan bitki türlerine vurgu yapmak ve katkı verenlerin cinsiyet eşitliğine saygı göstermek amacıyla Mayıs 2021'de floranatolica.com alan adı tescil edilmiş; Şubat 2023'ten itibaren yayınına floranatolica.com alan adıyla devam etmeye karar vermiştir.

Bugün amatör kişiler tarafından geliştirilen florꜳnatolica sayfaları, bitkiler başta olmak üzere tüm canlılar, rotalar ve mekanlar hakkında genel bilgiler vererek doğa sevgisini ve onu koruma isteğini arttırmayı hedefler. florꜳnatolica sayfalarındaki bilgiler üyelerin gözlemleri, özgün makaleleri ve açık kaynaklardan yaptıkları derlemelere dayanmaktadır. Yazım ve yayın kuralları dahilinde dileyen herkes florꜳnatolica'ya katkı sağlayabilir.