floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Phyla nodiflora
 
Yağcılar / Urla / İzmir - Haziran 2021 © Serdar Ölez
Phyla nodifloraPhyla nodifloraPhyla nodifloraPhyla nodifloraPhyla nodifloraPhyla nodifloraphotos
Gözlem bildir
Suçileği
Verbenaceae / Phyla / Phyla nodiflora
mapmapmapmap
Suçileği (Phyla nodiflora) Mineçiçeğigiller (Verbenaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Phyla nodiflora (L.) Greene şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Greene kısaltması bilim insanı Edward Lee Greene (1843-1915) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Phyla nodifloraAkyarlar / Bodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Phyla nodifloraYağcılar / Urla / izmir
Haziran 2021 ©Serdar Ölez

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Phyla türleri: P.canescens, P.nodiflora
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)