floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Paracaryum ancyritanum
 
Karaşar / Beypazarı / Ankara - Haziran 2020 © Mustafa Gökmen
Paracaryum ancyritanumParacaryum ancyritanumParacaryum ancyritanumParacaryum ancyritanumParacaryum ancyritanumParacaryum ancyritanumphotos
Gözlem bildir
Ankaraçarşağı
Boraginaceae / Paracaryum / Paracaryum ancyritanum
mapmapmapmapmapmapmap
Ankaraçarşağı (Paracaryum ancyritanum) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat alt bölgelerinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Paracaryum ancyritanum Boiss. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Paracaryum ancyritanumKaraşar / Beypazarı / Ankara
Haziran 2020 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Paracaryum türleri: P.amani, P.ancyritanum, P.artvinense, P.aucheri, P.bingoelianum, P.calycinum, P.cappadocicum, P.corymbiforme, P.cristatum, P.erysimifolium, P.hedgei, P.hirsutum, P.incanum, P.kurdistanicum, P.lamprocarpum, P.laxiflorum, P.leptophyllum, P.lithospermifolium, P.longipes, P.montbretii, P.paphlagonicum, P.polycarpum, P.racemosum, P.reuteri, P.rugulosum, P.shepardii, P.sintenisii, P.stenolophum, P.strictum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)