floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Mirabilis jalapa
 
Çıralı / Kemer / Antalya - Ağustos 2022 © Serdar Ölez
Mirabilis jalapaMirabilis jalapaMirabilis jalapaMirabilis jalapa
Gözlem bildir
Akşamsefası
Nyctaginaceae / Mirabilis / Mirabilis jalapa
mapmap
Akşamsefası (Mirabilis jalapa) Begonvilgiller (Nyctaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Doğu Karadeniz alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Mirabilis jalapa L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Mirabilis jalapaÇıralı / Kemer / Antalya
Ağustos 2022 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Mirabilis türleri: M.jalapa
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)