floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ruta chalepensis
 
Karaburun / İzmir - Ekim 2022 © Serdar Ölez
Ruta chalepensisRuta chalepensisRuta chalepensis
Gözlem bildir
Kokarsedefotu
Rutaceae / Ruta / Ruta chalepensis
mapmapmapmapmap
Kokarsedefotu (Ruta chalepensis) Turunçgiller (Rutaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta ve Doğu Karadeniz, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Ruta chalepensis L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Ruta chalepensisKaraburun / İzmir
Ekim 2022 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Ruta türleri: R.buxbaumii, R.chalepensis, R.montana, R.suaveolens, R.thesioides, R.villosa
Gözlem bildirilen diğer Ruta türleri: R.graveolens
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)