floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Limonium angustifolium
 
Büyükada / Karaburun / İzmir - Temmuz 2022 © Serdar Ölez
Limonium angustifoliumLimonium angustifoliumLimonium angustifoliumLimonium angustifoliumLimonium angustifoliumLimonium angustifoliumphotos
Gözlem bildir
Sahilkaranfili
Plumbaginaceae / Limonium / Limonium angustifolium
mapmapmapmapmapmapmap
Sahilkaranfili (Limonium angustifolium) Kardikenigiller (Plumbaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Limonium angustifolium (Tausch) Turrill şeklinde tanımlanır.

angustifolium etimolojisi

Angustifolium Latincede `dar` anlamına gelen angustus kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; dar yapraklı anlamındadır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Tausch kısaltması bilim insanı Ignaz Friedrich Tausch (1793-1848) için kullanılmıştır. Turrill kısaltması bilim insanı William Bertram Turrill (1890-1961) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Limonium angustifoliumKüçükada / Karaburun / İzmir
Temmuz 2023 ©Serdar Ölez
Limonium angustifoliumBüyükada / Karaburun / İzmir
Temmuz 2022 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Limonium türleri: L.anatolicum, L.angustifolium, L.bellidifolium, L.caspium, L.echioides, L.effusum, L.globuliferum, L.gmelinii, L.graecum, L.gueneri, L.iconicum, L.lilacinum, L.meyeri, L.ocymifolium, L.pycnanthum, L.sieberi, L.sinuatum, L.smithii, L.tamaricoides, L.vanense, L.virgatum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)