floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Pteridium aquilinum
 
Çifteköprü / Borçka / Artvin - Haziran 2019 © Mustafa Gökmen
Pteridium aquilinumPteridium aquilinum
Gözlem bildir
Eğrelti
Dennstaedtiaceae / Pteridium / Pteridium aquilinum
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Eğrelti (Pteridium aquilinum) - (Dennstaedtiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Pteridium aquilinum (L.) Kuhn şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Kuhn kısaltması bilim insanı Friedrich Adalbert Maximilian (`Max') Kuhn (1842-1894) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Pteridium aquilinumÇifteköprü / Borçka / Artvin
Haziran 2019 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Pteridium türleri: P.aquilinum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)