floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Turgenia latifolia
 
Şampaşakaraderbendi / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Turgenia latifoliaTurgenia latifoliaTurgenia latifoliaTurgenia latifoliaTurgenia latifoliaTurgenia latifoliaphotos
Gözlem bildir
Karaheci
Apiaceae / Turgenia / Turgenia latifolia
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Karaheci (Turgenia latifolia) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 0−3000 m yükseklikler arasında; atık alanları ve ekili alanlarda gözlemlenebilir.

Bilimsel olarak Turgenia latifolia (L.) Hoffm. şeklinde tanımlanır.

Turgenia etimolojisi

Turgenia cins adı Rusya Yabancı İnançlar Diyanet İşleri Genel Müdürlüğü Dairesi Başkanı, Rus devlet adamı Alexander Turgenev´in (1784-1845) onuruna adlandırılmıştır.

latifolia etimolojisi

Latifolia {Latince}: geniş yapraklı. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Hoffm. kısaltması bilim insanı Georg Franz Hoffmann (1760-1826) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Turgenia latifoliaMemlik / Yenimahalle / Ankara
Haziran 2024 ©Serdar Ölez
Turgenia latifoliaSaip / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Turgenia latifoliaSağlamtaş / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Turgenia latifoliaŞampaşakaraderbendi / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Turgenia latifoliaEğrisöğüt / Pınarbaşı / Kayseri
2002 ©Ayşe Mine Özkan v.d.
Turgenia latifoliaGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Turgenia latifoliaKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Turgenia latifoliaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Turgenia türleri: T.latifolia
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)