floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Torilis arvensis
 
Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Salih Usta
Torilis arvensis
Gözlem bildir
Dercikotu
Apiaceae / Torilis / Torilis arvensis
Dercikotu (Torilis arvensis) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Konya, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Torilis arvensis (Huds.) Link şeklinde tanımlanır. Arvensis Latincede tarla, tarladan gelen anlamlarına gelir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Huds. kısaltması bilim insanı William Hudson (1730-1793) için kullanılmıştır. Link kısaltması bilim insanı Johann Heinrich Friedrich Link (1767-1851) için kullanılmıştır.


Gözlemler
Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Salih Usta
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan T. arvensis taksonları: Torilis arvensis subsp. arvensis, Torilis arvensis subsp. elongata, Torilis arvensis subsp. neglecta, Torilis arvensis subsp. purpurea
Türkiye´de doğal yayılan Torilis türleri: T.arvensis, T.japonica, T.leptocarpa, T.leptophylla, T.nodosa, T.tenella, T.triradiata, T.ucranica, T.webbii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)