floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Phyllocara aucheri
 
Tahtaköprü / Antakya / Hatay - Mart 2023 © Mustafa Gökmen
Phyllocara aucheriPhyllocara aucheriPhyllocara aucheriPhyllocara aucheriPhyllocara aucheri
Gözlem bildir
Karadindik
Boraginaceae / Phyllocara / Phyllocara aucheri
Karadindik (Phyllocara aucheri) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı ve Doğu Karadeniz, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 400-1700 m yükseklikler arasında; döküntüler, nadas alanları ve benzeri yerlerde gözlemlenebilir.  Sinonim: Anchusa aucheri.

Bilimsel olarak Phyllocara aucheri (A.DC.) Guşul. şeklinde tanımlanır. Aucheri adı Pierre Martin Rémi Aucher-Eloy (1793-1838)´a ithafen adlandırılmıştır. Aucher bir Fransız eczacı ve botanikçidir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. A.DC. kısaltması bilim insanı Alphonse Louis Pierre Pyramus de Candolle (1806-1893) için kullanılmıştır.
Morfoloji

5-20 cm boylanabilen, seyrek siğilli-strigoz, tek yıllık bir türdür; sıklıkla kümeler halinde gelişir. Yapraklar ± 30-60 x 10-20 mm boyutlarda, dikdörtgenimsi ve belli-belirsiz dişlidir. Çiçek durumu sıktır ve meyvelenme zamanı uzar; çiçekler yapraklarla birbirine karışan braktelerin koltuklarında yer alır. Çanak ~ 4 mm´dir, meyve zamanı 8-10 mm´ye uzar; yoğun strigozdur; yaklaşık 2/3´ünden keskin uçlu loblara bölünür. Taç sarımsı, pembe veya eflatuna çalar renktedir; tüp 4-7 mm, loblar ~ 2 mm uzunluktadır. Ercikler tüpün üst kısmına bağlıdır; tomurcuk kabuğuna binişiktir. Sert kabuklu küçük meyve ~ 6 x 2´5 mm boyutlarda ve enine böbrek şeklindedir.Gözlemler
Kılıçlar / Yahşihan / Ankara
Mayıs 2023 ©Ahmet Demirtaş
Tahtaköprü / Antakya / Hatay
Mart 2023 ©Mustafa Gökmen
Altınhüseyin / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Phyllocara türleri: P.aucheri
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)