floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Celosia argentea var plumosa
 
Ankara - Eylül 2014 © Serdar Ölez
Celosia argentea var plumosa
Gözlem bildir
Horoz İbiği
Amaranthaceae / Celosia / Celosia argentea var plumosa
map
Horoz İbiği (Celosia argentea var plumosa) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Türkçe literatürde genellikle Horoz İbiği olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde tilki kuyruğu, balta püskülü veya kimono olarak bilinir.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Celosia argentea var plumosaAnkara
Eylül 2014 ©Serdar Ölez
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)