floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Rosularia sempervivum subsp. libanotica
 
Kırklar / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Rosularia sempervivum subsp. libanoticaRosularia sempervivum subsp. libanoticaRosularia sempervivum subsp. libanoticaRosularia sempervivum subsp. libanotica
Gözlem bildir
Arapkoruğu
Crassulaceae / Rosularia / Rosularia sempervivum subsp. libanotica
Arapkoruğu (Rosularia sempervivum subsp. libanotica) Damkoruğugiller (Crassulaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Yukarı Kızılırmak, Konya, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 1200-2200 m yüksekliklr arasında; gölgeli ve güneşli kireçtaşı kayalıklarda gözlemlenebilir.

Bilimsel olarak Rosularia sempervivum subsp. libanotica (Labill.) Eggli şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Labill. kısaltması bilim insanı Jacques Labillardière (1755-1834) için kullanılmıştır; Labillardière Fransız bir botanikçidir. Eggli kısaltması bilim insanı Urs Eggli (1959-) için kullanılmıştır.


Gözlemler
Kırklar / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan R. sempervivum taksonları: Rosularia sempervivum subsp. amanensis, Rosularia sempervivum subsp. glaucophylla, Rosularia sempervivum subsp. kurdica, Rosularia sempervivum subsp. libanotica, Rosularia sempervivum subsp. persica, Rosularia sempervivum subsp. pestalozzae, Rosularia sempervivum subsp. sempervivum
Türkiye´de doğal yayılan Rosularia türleri: R.blepharophylla, R.davisii, R.elymaitica, R.globulariifolia, R.haussknechtii, R.libanotica, R.lineata, R.pallidiflora, R.radiciflora, R.sempervivum, R.serrata
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)