floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Rosularia sempervivum subsp. persica
 
Ardıçlı / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Rosularia sempervivum subsp. persicaRosularia sempervivum subsp. persicaRosularia sempervivum subsp. persicaRosularia sempervivum subsp. persica
Gözlem bildir
Acemkoruğu
Crassulaceae / Rosularia / Rosularia sempervivum subsp. persica
Acemkoruğu (Rosularia sempervivum subsp. persica) Damkoruğugiller (Crassulaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Hakkari, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Rosularia sempervivum subsp. persica (Boiss.) Eggli şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Persica {Latince}: Pers (İran) topraklarından gelen, İran`a ait veya İran΄a dair anlamında kullanılmıştır. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Eggli kısaltması bilim insanı Urs Eggli (1959-) için kullanılmıştır.


Gözlemler
Ardıçlı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan R. sempervivum taksonları: Rosularia sempervivum subsp. kurdica, Rosularia sempervivum subsp. libanotica, Rosularia sempervivum subsp. persica, Rosularia sempervivum subsp. pestalozzae, Rosularia sempervivum subsp. sempervivum
Türkiye´de doğal yayılan Rosularia türleri: R.blepharophylla, R.davisii, R.elymaitica, R.globulariifolia, R.haussknechtii, R.libanotica, R.lineata, R.pallidiflora, R.radiciflora, R.sempervivum, R.serrata
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)