floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Abies alba
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Pinaceae / Abies / Abies alba
Akgöknar (Abies alba) Çamgiller (Pinaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Ergene alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Abies alba Mill. şeklinde tanımlanır. Abies Latince bir kelimedir ve yükselen, dimdik çıkan anlamındadır. Alba Latincede beyaz anlamına gelir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Mill. kısaltması bilim insanı Philip Miller (1691-1771) için kullanılmıştır.
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Abies türleri: A.alba, A.cilicica, A.nordmanniana
Türkiye´de varlığı bilinen diğer Abies türleri: A.pinsapo
Gözlem bildirilen diğer Abies türleri: A.pinsapo
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)