floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Paracaryum erysimifolium
 
Üçdam / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Paracaryum erysimifoliumParacaryum erysimifoliumParacaryum erysimifolium
Gözlem bildir
Kuruçarşakotu
Boraginaceae / Paracaryum / Paracaryum erysimifolium
Kuruçarşakotu (Paracaryum erysimifolium) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Yukarı Fırat alt bölgelerinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Paracaryum erysimifolium Boiss. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.
Morfoloji

15-20 cm boylanabilen, iki yıllık bir türdür. Gövdeler basit, basık-sert kıllı ve çok sayıdadır, dik veya yarı dik gelişir. Erken dip yapraklar küçük, yumurtamsı, yaprak sapına doğru incelir şekildedir; daha sonra gelişen yapraklar hemen hemen dikdörtgenimsi ve 30-35 x 3-4 mm boyutlardadır, yaprak sapına doğru incelir şekildedir ve sap 35 mm kadar uzun olabilir. Gövde kısmındaki yapraklar hemen hemen dikdörtgenimsi ve sapsızdır. Çiçekler yalancı şemsiye kurullardadır. Olgun çiçek sapı çanak boyunu hafifçe aşar. Çanak loblar şeritsi ve ~ 6 mm´dir. Taç beyazımsıdır, kuruduğunda meyve rengini alır, 6-6.5 mm uzunluktadır; tüp yaprağının üst geniş kısmının 3 katı kadar uzundur; yaprağının üst geniş kısmı tabana kadar lobludur; taç pulu hemen hemen dikdörtgenimsi ve 1.5-2 mm´dir, uç kısım kıvrımsızdır. Boyuncuk 4.5-5 mm ve çanaktan daha kısadır. Sert kabuklu küçük meyve 8-10 mm, tabla seyrek tüysü diken, kanat kenarı kıvrımlı tüysü diken dişlidir.Gözlemler
Üçdam / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Paracaryum türleri: P.amani, P.ancyritanum, P.artvinense, P.aucheri, P.bingoelianum, P.calycinum, P.cappadocicum, P.corymbiforme, P.cristatum, P.erysimifolium, P.hedgei, P.hirsutum, P.incanum, P.kurdistanicum, P.lamprocarpum, P.laxiflorum, P.leptophyllum, P.lithospermifolium, P.longipes, P.montbretii, P.paphlagonicum, P.polycarpum, P.racemosum, P.reuteri, P.rugulosum, P.shepardii, P.sintenisii, P.stenolophum, P.strictum
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)