floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Chaenomeles japonica
 
Namık Kemal Parkı / Ankara - Nisan 2016 © Serdar Ölez
Chaenomeles japonicaChaenomeles japonicaChaenomeles japonica
Gözlem bildir
Japon Ayvası
Rosaceae / Chaenomeles / Chaenomeles japonica
Japon Ayvası (Chaenomeles japonica) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Türkiye genelinde Japon Ayvası olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde bahar dalı olarak bilinir. Japonica {Latince}: Japonya´ya özgü, Japonya´dan.


Gözlemler
Aziziye / Çankaya / Ankara
Nisan 2021 ©Serdar Ölez
Mavişehir / Karşıyaka / İzmir
Şubat 2021 ©Serdar Ölez
Namık Kemal Parkı / Ankara
Nisan 2016 ©Serdar Ölez
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)