floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Polypodium vulgare
 
Karaburun / İzmir - Ağustos 2014 © Serdar Ölez
Polypodium vulgare
Gözlem bildir
Benlieğrelti
Polypodiaceae / Polypodium / Polypodium vulgare
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Benlieğrelti (Polypodium vulgare) - (Polypodiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Polypodium vulgare L. şeklinde tanımlanır.

vulgare etimolojisi

Vulgare Latincede yaygın olan, sık rastlanılan anlamında kullanılır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Polypodium vulgareKaraburun / İzmir
Ağustos 2014 ©Serdar Ölez
Polypodium vulgareUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Polypodium vulgareKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Polypodium vulgareKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan P. vulgare taksonları: Polypodium vulgare var. cambricum, Polypodium vulgare var. vulgare
Türkiye´de doğal yayılan Polypodium türleri: P.interjectum, P.vulgare
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)