floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ptilostemon chamaepeuce
 
Kalamaki / Kuşadası / Aydın - Mart 2023 © Serdar Ölez
Ptilostemon chamaepeucePtilostemon chamaepeucePtilostemon chamaepeucePtilostemon chamaepeucePtilostemon chamaepeuce
Gözlem bildir
Bozlanotu
Asteraceae / Ptilostemon / Ptilostemon chamaepeuce
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Bozlanotu (Ptilostemon chamaepeuce) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Ptilostemon chamaepeuce (L.) Less. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Less. kısaltması bilim insanı Christian Friedrich Lessing (1809-1862) için kullanılmıştır; Lessing özellikle Papatyagiller üzerine uzmanlaşmış bir Alman botanikçidir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Ptilostemon chamaepeuceDatça / Muğla
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Ptilostemon chamaepeuceKalamaki / Kuşadası / Aydın
Mart 2023 ©Serdar Ölez
Ptilostemon chamaepeuceDilek Milli Parkı / Kuşadası  / Aydın
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Ptilostemon türleri: P.afer, P.chamaepeuce, P.diacantha, P.echinocephalus, P.gnaphaloides
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)