floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Serapias vomeracea
 
Zülüflühan / Antakya / Hatay - Mart 2023 © Mustafa Gökmen
Serapias vomeraceaSerapias vomeraceaSerapias vomeracea
Gözlem bildir
Sağırkulağı
Orchidaceae / Serapias / Serapias vomeracea
mapmapmap
Sağırkulağı (Serapias vomeracea) Salepgiller (Orchidaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Asıl Ege, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Serapias vomeracea (Burm.f.) Briq. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Burm.f. kısaltması bilim insanı Nicolaas Laurens (Nicolaus Laurent) Burman (1734-1793) için kullanılmıştır. Briq. kısaltması bilim insanı John Isaac Briquet (1870-1931) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Serapias vomeraceaGümüldür / Menderes / İzmir
Nisan 2024 ©Mustafa Gökmen
Serapias vomeraceaZülüflühan / Antakya / Hatay
Mart 2023 ©Mustafa Gökmen
Serapias vomeraceaKaraburun / İzmir
2011 ©Salih Parlak ve ark.
Serapias vomeraceaUrla to Karaburun, nr Karapinar / İzmir
1988 ©Davis ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Serapias türleri: S.bergonii, S.cordigera, S.orientalis, S.politisii, S.vomeracea
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)