floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Biscutella didyma
 
Zülüflühan / Antakya / Hatay - Mart 2023 © Mustafa Gökmen
Biscutella didymaBiscutella didymaBiscutella didymaBiscutella didyma
Gözlem bildir
Çıtçıtotu
Brassicaceae / Biscutella / Biscutella didyma
mapmapmapmap
Çıtçıtotu (Biscutella didyma) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Ergene, Asıl Ege, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Biscutella didyma L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Biscutella didymaHasseki / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Biscutella didymaZülüflühan / Antakya / Hatay
Mart 2023 ©Mustafa Gökmen
Biscutella didymaAhmetbeyli / Selçuk  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Biscutella türleri: B.didyma
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)