floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Erythrina crista-galli
 
Bostanlı / İzmir - Aralık 2018 © Serdar Ölez
Erythrina crista-galliErythrina crista-galliErythrina crista-galliErythrina crista-galliErythrina crista-galliErythrina crista-galli
Gözlem bildir
Mercan Ağacı
Fabaceae / Erythrina / Erythrina crista-galli
Mercan Ağacı (Erythrina crista-galli) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir. Soğuğa dayanıklı ancak şiddetli donlara karşı hassas ve tuzluluğa dayanıklıdır.

Erythrina crista-galli Türkçede Mercan Ağacı olarak adlandırılır. Erythrina cins adı Yunancada `kırmızı` anlamına gelen erythros kelimesinden türetilmiştir; türlerinden birçoğunun kırmızı çiçeklerine işaret eder. Crista galli {Latince}: horoz ibiği.
Morfoloji
Güney Amerika kökenli egzotik, kışın yaprak döken odunsu bir türdür. 5-8 m alçak ve geniş taçlı; gövde en çok 50 cm çapta; dallanma düzensiz, genç dallar dikenli; kabuk gri ve mantarımsıdır. Yapraklar ardışık dizili, 3 parçalı birleşik; sap 5-10 cm; yaprakçıklar yumurtamsı-eliptik, 3-6 x 2-5 cm, çıplak, tam kenarlı kenarlı, keskin uçlu; yan yaprakçık sapları 5-10 mm, uçta 30-40 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Ekim-Nisan ayları arasında; çiçek durumu sarkık salkım, 8-30 cm, 20-40 çiçekli; çiçekler açık parlak kırmızı; bayrakçık geriye doğru kıvrımlı; kanatçıklar belirsiz, 10 mm uzun, kayıkçık üzerine sarılı; kayıkçık 3-3.5 cm uzun; erciklerden 9`u kaynaşık, 1`i serbesttir. Meyve legümen, 8-22 cm, önceleri yeşil, gelişkinlikte koyu kahverengi veya siyahımsı, sıklıkla kıvrımlı; tohumlar 10-15 mm, böbreksi, koyu kahverengi veya siyahımsıdır. Soğuğa dayanıklı ancak şiddetli donlara karşı hassas ve tuzluluğa dayanıklıdır.

Gözlemler
Aziziye / Çankaya / Ankara
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Lymra / Finike / Antalya
Ekim 2020 ©Figen Balamur Uğur
Bostanlı / İzmir
Aralık 2018 ©Serdar Ölez
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)