floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hymenocarpos circinnatus
 
Zülüflühan / Antakya / Hatay - Mart 2023 © Mustafa Gökmen
Hymenocarpos circinnatusHymenocarpos circinnatusHymenocarpos circinnatusHymenocarpos circinnatusHymenocarpos circinnatus
Gözlem bildir
Pulluot
Fabaceae / Hymenocarpos / Hymenocarpos circinnatus
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Pulluot (Hymenocarpos circinnatus) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Antalya, Adana, Orta Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Hymenocarpos circinnatus (L.) Savi şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Savi kısaltması bilim insanı Gaetano Savi (1769-1844) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Hymenocarpos circinnatusSaip / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Hymenocarpos circinnatusGülbahçe / Urla / İzmir
Nisan 2024 ©Mustafa Gökmen
Hymenocarpos circinnatusZülüflühan / Antakya / Hatay
Mart 2023 ©Mustafa Gökmen
Hymenocarpos circinnatusKaraburun  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hymenocarpos türleri: H.circinnatus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)