floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Briza maxima
 
Kemer / Antalya - Nisan 2023 © Serdar Ölez
Briza maximaBriza maximaBriza maximaBriza maxima
Gözlem bildir
Tavşanküpesi
Poaceae / Briza / Briza maxima
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Tavşanküpesi (Briza maxima) Buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Briza maxima L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Briza maximaSaip / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Briza maximaKemer / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Briza maximaKüçük Menderes Deltası / Selçuk / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Briza maximaÇamlı / Marmaris / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Briza maximaKurucaşile / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Briza maximaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Briza türleri: B.humilis, B.marcowiczii, B.maxima, B.media, B.minor
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)