floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cycas spp.
 
Hızırşah / Datça / Muğla - Ocak2015 © Serdar Ölez
Cycas spp.
Gözlem bildir
Sikaslar
/ Cycas / Cycas spp.
map
Sikaslar (Cycas spp.) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Cycas spp. Türkçede Sikaslar olarak adlandırılır.

Cycas etimolojisi

Cykas cins adı 1845 yılında Yunanca kykas kalimesinden türetilerek verilmiştir; kykas kelimesinin yanlış olarak yine Yunancada 'palmiye ağacı' anlamına gelen koikas kelimesinden türetildiği düşünülmektedir.

spp. etimolojisi

ssp. İngilizcede 'türler, türleri' anlamına gelen species kelimesinin kısaltmasıdır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Cycas spp.Hızırşah / Datça / Muğla
Ocak2015 ©Serdar Ölez
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)