floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Pericallis x hybrida
 
Birlik / Ankara - Şubat2015 © Serdar Ölez
Pericallis x hybrida
Gözlem bildir
Sineralya
Asteraceae / Pericallis / Pericallis x hybrida
map
Sineralya (Pericallis x hybrida) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Türkçe literatürde genellikle Sineralya olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde kabak çiçeği, sindrella veya cinerya olarak bilinir.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Pericallis x hybridaBirlik / Ankara
Şubat2015 ©Serdar Ölez
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)