floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Grevillea lanigera
 
Hızırşah / Datça / Muğla - Ocak2015 © Serdar Ölez
Grevillea lanigera
Gözlem bildir
Kelebek Çalısı
Proteaceae / Grevillea / Grevillea lanigera
map
Kelebek Çalısı (Grevillea lanigera) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Kelebek Çalısı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde ipek meşe, kıbrıs meşesi veya şarkıcı gravilya olarak bilinir. Bilimsel olarak Grevillea lanigera A.Cunn. ex R.Br. şeklinde tanımlanır. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. A.Cunn. kısaltması bilim insanı Allan Cunningham (1791-1839) için kullanılmıştır. R.Br. kısaltması bilim insanı Robert Brown (1773-1858) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Grevillea lanigeraHızırşah / Datça / Muğla
Ocak2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Grevillea türleri: G.juniperina, G.robusta
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)