floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Grevillea lanigera
 
Hızırşah / Datça / Muğla - Ocak2015 © Serdar Ölez
Grevillea lanigera
Gözlem bildir
Kelebek Çalısı
Proteaceae / Grevillea / Grevillea lanigera
map
Kelebek Çalısı (Grevillea lanigera) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Türkçe literatürde genellikle Kelebek Çalısı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde ipek meşe, kıbrıs meşesi veya şarkıcı gravilya olarak bilinir.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Grevillea lanigeraHızırşah / Datça / Muğla
Ocak2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Grevillea türleri: G.juniperina, G.robusta
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)