floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Strelitzia reginae
 
Mavişehir / Karşıyaka / İzmir - Şubat 2021 © Serdar Ölez
Strelitzia reginae
Gözlem bildir
Turna Gagası
Strelitziaceae / Strelitzia / Strelitzia reginae
map
Turna Gagası (Strelitzia reginae) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Türkçe literatürde genellikle Turna Gagası olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde papağan çiçeği, starliçe veya cennet kuşu olarak bilinir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Strelitzia reginaeMavişehir / Karşıyaka / İzmir
Şubat 2021 ©Serdar Ölez
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)