floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Barlia robertiana
 
Urla - Şubat 2021 © Mustafa Gökmen
Barlia robertianaBarlia robertiana
Gözlem bildir
Patpatanak
Orchidaceae / Barlia / Barlia robertiana
mapmapmap
Patpatanak (Barlia robertiana) () ailesinden bir türdür. Türkiye'de Asıl Ege, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Barlia robertiana (Loisel.) Greuter şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Loisel. kısaltması bilim insanı Jean Louis August(e) Loiseleur-Deslongchamps (1774-1849) için kullanılmıştır. Greuter kısaltması bilim insanı Werner Rodolfo Greuter (1938-) için kullanılmıştır; Greuter İsviçreli bir botanikçidir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Barlia robertianaUrla 
Şubat 2021 ©Mustafa Gökmen
Barlia robertianaKaraburun / İzmir
2011 ©Salih Parlak ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Barlia türleri: B.robertiana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)