floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Romulea bulbocodium var. leichtliniana
 
Alaçatı / Urla / İzmir - Şubat 2021 © Mustafa Gökmen
Romulea bulbocodium var. leichtlinianaRomulea bulbocodium var. leichtlinianaRomulea bulbocodium var. leichtlinianaRomulea bulbocodium var. leichtliniana
Gözlem bildir
Romulea bulbocodium var. leichtliniana
Iridaceae / Romulea / Romulea bulbocodium var. leichtliniana
mapmap
(Romulea bulbocodium var. leichtliniana) Süsengiller (Iridaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Adana alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Romulea bulbocodium var. leichtliniana (Heldr. ex Halácsy) Bég. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. Heldr. kısaltması bilim insanı Theodor von Heldreich (1822-1902) için kullanılmıştır; Heldreich bir Alman botanikçidir. Halácsy kısaltması bilim insanı Eugen von Halácsy (1842-1913) için kullanılmıştır. Bég. kısaltması bilim insanı Augusto Béguinot (1875-1940) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Romulea bulbocodium var. leichtlinianaAlaçatı / Urla / İzmir
Şubat 2021 ©Mustafa Gökmen
Romulea bulbocodium var. leichtlinianaKaraburun / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan R. bulbocodium taksonları: Romulea bulbocodium var. bulbocodium, Romulea bulbocodium var. crocea, Romulea bulbocodium var. leichtliniana
Türkiye´de doğal yayılan Romulea türleri: R.bulbocodium, R.columnae, R.linaresii, R.ramiflora, R.tempskyana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)