floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Liriodendron tulipifera
 
Altınpark / Ankara - Haziran 2014 © Ahmet Demirtaş
Liriodendron tulipiferaLiriodendron tulipiferaLiriodendron tulipiferaLiriodendron tulipiferaLiriodendron tulipiferaLiriodendron tulipifera
Gözlem bildir
Lale Ağacı
Magnoliaceae / Liriodendron / Liriodendron tulipifera
Lale Ağacı (Liriodendron tulipifera) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir. Taze ve derin topraklarda, devamlı rüzgar almayan tam güneş alan yerlerde iyi bir gelişme gösterir. Karadeniz ve Marmara ile, Orta Anadolu`nun kuzeyinde vadilerde ve nehir yataklarında yaşayabilmekle beraber ılıman iklim kuşağındaki bölgelere de adapte olabilir. 


Türkiye genelinde Lale Ağacı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde amerikan lale ağacı olarak bilinir.
Morfoloji
20 m`ye kadar boylanabilen, 10 m`ye kadar taç çapı yapabilen, dolgun ve düzgün gövdeli, dağınık veya konik tepeli ağaç formunda bitkilerdir. Gövde kabuğu, kalın ve çatlaklıdır. Yapraklar, üst yüzü açık, alt yüzü soluk mavi yeşil renkte, 7-12 cm boyundadır. Çiçekler büyük bir laleye benzer, 4-5 cm uzunluğunda yeşilimsi, beyaz renkte, dip tarafında portakal sarısı geniş bir bant vardır. Meyveler, 6-8 cm boyunda, iğ biçiminde ve sonbaharda olgunlaşır.


Gözlemler
Dikmen Vadisi / Ankara
Mayıs 2014 ©Serdar Ölez
Altınpark / Ankara
Haziran 2014 ©Ahmet Demirtaş
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)