floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Brugmansia arborea
 
Bostanlı / Karşıyaka / İzmir - Ocak 2023 © Serdar Ölez
Brugmansia arboreaBrugmansia arboreaBrugmansia arborea
Gözlem bildir
Trompet Ağacı
Solanaceae / Brugmansia / Brugmansia arborea
Trompet Ağacı (Brugmansia arborea) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir. Güneşli yerleri ve humus bakımından zengin süzek toprakları sever. 


Türkiye genelinde Trompet Ağacı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde meleklerin trompeti veya meleklerin borazanı olarak bilinir. Brugmansia cins adı Justin Brugmans (1763-1819)`e ithafen adlandırılmıştır. Brugmans Hollandalı bir doğa tarihçisidir. Arborea Latincede `ağaçsı` anlamına gelen arbor kelimesinden türetilmiştir.
Morfoloji
3-11 m boylanabilen, her dem yeşil, Türkiye için egzotik, tropikal, odunsu bir türdür. Yapraklar bütün kenarlı gibi, çoğunlukla yumurtamsı formda ve saplıdır. Çiçekler çok geniş, genellikle hoş kokulu, yaprak koltuklarında tekil, tam simetrik; çanak borumsu, 5 loblu; taç 30 cm`e kadar uzun, sarkık trompet şekilli, beyaz, pembe, kırmızı, yeşilimsi veya sarımsı renkte, 5 parçalı, parçalar çoğunlukla sivri uçlu; ercik tüp şeklindeki taç yapının ortasına bağlı, bazen dirsekli, havlı veya değil; başçık şeritsi, tabandan bağlı; ovaryum 2 bölmelidir.


Gözlemler
Bostanlı / Karşıyaka / İzmir
Ocak 2023 ©Serdar Ölez
Mavişehir / Karşıyaka / İzmir
Ocak 2021 ©Serdar Ölez
Göcek / Muğla
Nisan 2015 ©Serdar Ölez
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)