floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Glebionis coronaria
 
Hızırşah / Datça / Muğla - Mayıs 2015 © Serdar Ölez
Glebionis coronariaGlebionis coronariaGlebionis coronariaGlebionis coronariaGlebionis coronaria
Gözlem bildir
Ala Gömeç
Asteraceae / Glebionis / Glebionis coronaria
mapmapmapmapmapmap
Alagömeç (Glebionis coronaria) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkçe literatürde genellikle Alagömeç olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde dallama, koyungözü veya sarı papatya olarak bilinir. Bilimsel olarak Glebionis coronaria (L.) Spach şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Spach etimolojisi

Spach kısaltması türün Fransız botanikçi Edouard Spach (1801-1879) tarafından yayınlandığını belirtir. Spach kısaltması bilim insanı Édouard Spach (1801-1879) için kullanılmıştır; Spach Fransız botanikçidir; `Natural history of plants: Spermatophytes´ ve `Illustrations of plants of the East´ adlı eserleri yayınlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Glebionis coronariaSaip / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Glebionis coronariaHızırşah / Datça / Muğla
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Glebionis coronariaAlaçatı / Çeşme  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Glebionis coronaria eşisimleri/sinonimleri: Chrysanthemum coronarium
Türkiye´de doğal yayılan Glebionis türleri: G.coronaria, G.segetum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)