floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Picea pungens
 
Dikmen Vadisi / Ankara - Mart 2015 © Ahmet Demirtaş
Picea pungensPicea pungensPicea pungensPicea pungensPicea pungensPicea pungens
Gözlem bildir
Mavi Ladin
Pinaceae / Picea / Picea pungens
Mavi Ladin (Picea pungens) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir. Kuzey Amerika´da 1800-3000 m yükseklikler arasında doğal yayılış gösterir; Türkiye için egzotik bir türdür.


Picea pungens Türkçede Mavi Ladin olarak adlandırılır. Picea cins adının Latincede `reçine` anlamına gelen pix kelimesinden türetildiği sanılmaktadır. Pungens {Latince}: batıcı, delici.
Morfoloji
Doğal ortamında 50 m kadar boylanabilen, iğne yapraklı, herdem yeşil, odunsu bir türdür. Gövde çapı en çok 150 cm; taç genişçe konik; gövde kabuğu önceleri ince ve gri yaşlılıkta kahverengi ve derin çatlaklı; dallar hafifçe veya tam sarkık; sürgün sarkık değil, sarı-kahverengi, genellikle tüysüz; tomurcuk koyu portakal rengi veya kahverengi, 6-12 mm, uç kısım yuvarlağımsı veya koniktir. Yaprakları 15-30 mm, yaprak kesiti dört köşeli, sert, sivri uçlu, mavi-yeşil renkte ve tüm yüzeyler stoma çizgilidir. Dişi ve erkek çiçekler aynı ağaç üzerinde gelişir; erkek çiçekler kırmızı renkte, 1-2 cm uzunluğunda; dişi çiçekler menekşe rengindedir ve tozlaşma rüzgarla gerçekleşir. Meyve kozalak, 6-11 cm boyda; pullar 15-22 adet, kağıdımsı ince, eliptik veya eşkenar dörtgen, geniş kısmı dibe yakın, 10-15 mm; tohumlar 3-4 mm uzunluğunda oldukça sert, uç kısmı tohum kanadı gibi 8-10 mm uzamış ve düzensiz dişlidir.


Gözlemler
Ahenk Sokak / Ankara
Haziran 2014 ©Serdar Ölez
Dikmen Vadisi / Ankara
Mayıs 2012 ©Ahmet Demirtaş
Dikmen Vadisi / Ankara
Ağustos 2015 ©Ahmet Demirtaş
Ankara
Mayıs 2015 ©Ahmet Demirtaş
Dikmen Vadisi / Ankara
Mart 2015 ©Ahmet Demirtaş
Seğmenler Parkı / Ankara
Kasım 2016 ©Ahmet Demirtaş
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Picea türleri: P.orientalis
Türkiye´de varlığı bilinen diğer Picea türleri: P.abies
Gözlem bildirilen diğer Picea türleri: P.glauca, P.abies
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)