floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Laburnum anagyroides
 
A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara - Mayıs 2018 © Ahmet Demirtaş
Laburnum anagyroidesLaburnum anagyroidesLaburnum anagyroidesLaburnum anagyroidesLaburnum anagyroidesLaburnum anagyroides
Gözlem bildir
Sarı Salkım
Fabaceae / Laburnum / Laburnum anagyroides
Sarı Salkım (Laburnum anagyroides) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Morfoloji
8–10 m boylanabilen, kışın yapraklarını döken, ağaç veya ağaççık formlu bir türdür. Dallar açık renkli, yeni sürgünlerin üst yüzü koyu yeşil renkli ve alt yüzü ise boz renklidir. Yapraklar üç parçalı birleşik; yaprak sapı ~ 2-6.5 cm uzun; yaprakçıklar 3-8 x 2-5 cm, eliptik, mızraksı veya ters yumurtamsı formdadır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; çiçek durumu sarkık salkım, 40 cm´ye kadar uzunlukta; çiçekler sarı, kokusuz; çanak 5 mm uzun, 2-loblu; bayrakçık 2 cm uzun; ercik 10 adettir. Meyve bakla biçiminde ve 8–10 cm kadar uzunlukta; tohumlar çok sayıda, koyu kahve renklidir.


Gözlemler
Portakal Çiçeği Sokak / Ankara
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Portakal Çiçeği Sokak / Ankara
Mayıs 2019 ©Serdar Ölez
Anıtkabir / Ankara
Haziran 2016 ©Ahmet Demirtaş
A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara
Mayıs 2018 ©Ahmet Demirtaş
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)