floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Schoenoplectus lacustris
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Semerotu
Cyperaceae / Schoenoplectus / Schoenoplectus lacustris
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Semerotu (Schoenoplectus lacustris) Hasırotugiller (Cyperaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Orta Kızılırmak, Konya, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Schoenoplectus lacustris (L.) Palla şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Palla kısaltması bilim insanı Eduard Palla (1864-1922) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Schoenoplectus lacustrisSelçuk / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Schoenoplectus lacustrisGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Schoenoplectus lacustrisKaraburun, Balikliova, Sazli G., 100 m / İzmir
1988 ©Davis ve ark.
Schoenoplectus lacustrisPülümür, Pülümür vadisi, Pülümür’e 10. km kala, 1300-1500 m / Tunceli
Haziran 2022 ©Mehmet Yavuz PAKSOY

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan S. lacustris taksonları: Schoenoplectus lacustris subsp. lacustris
Türkiye´de doğal yayılan Schoenoplectus türleri: S.bucharicus, S.lacustris, S.litoralis, S.tabernaemontani, S.triqueter
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)