floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hypochaeris glabra
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Cıbıldağmarulu
Asteraceae / Hypochaeris / Hypochaeris glabra
mapmapmapmapmapmapmapmap
Cıbıldağmarulu (Hypochaeris glabra) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı Karadeniz, Asıl Ege, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Hypochaeris glabra L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Hypochaeris glabraArıt / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Hypochaeris glabra53 km from İzmir to Karaburun, s.l.-10 m / İzmir
1988 ©Davis ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hypochaeris türleri: H.achyrophorus, H.glabra, H.radicata
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)