floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Dactylorhiza romana subsp. romana
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Elçik
Orchidaceae / Dactylorhiza / Dactylorhiza romana subsp. romana
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Elçik (Dactylorhiza romana subsp. romana) Salepgiller (Orchidaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Konya, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Dactylorhiza romana subsp. romana (Seb.) Soó şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Soó kısaltması bilim insanı Károly Rezs? Soó von Bere (1903-1980) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Dactylorhiza romana subsp. romanaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Dactylorhiza romana subsp. romanaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Dactylorhiza romana subsp. romanaKaraburun / İzmir
2011 ©Salih Parlak ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan D. romana taksonları: Dactylorhiza romana subsp. georgica, Dactylorhiza romana subsp. romana
Türkiye´de doğal yayılan Dactylorhiza türleri: D.aristata, D.euxina, D.iberica, D.incarnata, D.maculata, D.nieschalkiorum, D.osmanica, D.romana, D.saccifera, D.umbrosa, D.urvilleana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)