floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Chelidonium majus
 
Subaşı / Pazar / Rize - Ağustos 2022 © Serdar Ölez
Chelidonium majusChelidonium majusChelidonium majusChelidonium majusChelidonium majusChelidonium majus
Gözlem bildir
Kırlangıç Otu
Papaveraceae / Chelidonium / Chelidonium majus
Kırlangıçotu (Chelidonium majus) Haşhaşgiller (Papaveraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkiye genelinde Kırlangıçotu olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde kaşıntı otu veya siğil otu olarak bilinir. Bilimsel olarak Chelidonium majus L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


Gözlemler
Subaşı / Pazar / Rize
Ağustos 2022 ©Serdar Ölez
Kartepe / Kocaeli
Aralık 2021 ©Serdar Ölez
Kozpınar / Bozüyük / Bilecik
Mayıs 2021 ©Serdar Ölez
Aksutekke / Bozüyük / Bilecik
Mayıs 2021 ©Serdar Ölez
Köseler / Ankara
Mayıs 2020 ©Mustafa Gökmen
Yenice / Karabük
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Chelidonium türleri: C.majus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)