floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Petasites hybridus
 
Yenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez
Petasites hybridusPetasites hybridusPetasites hybridusPetasites hybridusPetasites hybridusPetasites hybridusphotos
Gözlem bildir
Kabalak Otu
Asteraceae / Petasites / Petasites hybridus
mapmapmapmapmap
Kabalak (Petasites hybridus) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkçe literatürde genellikle Kabalak olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde öksürük otu, devetabanı, sulandıkotu veya kusut olarak bilinir. Bilimsel olarak Petasites hybridus (L.) G.Gaertn., B.Mey. & Scherb. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. B.Mey. kısaltması bilim insanı Bernhard Meyer (1767-1836) için kullanılmıştır. Scherb. kısaltması bilim insanı Johannes Scherbius (1769-1813) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Petasites hybridusDarsu / İnebolu / Kastamonu
Kasım 2023 ©Serdar Ölez
Petasites hybridusBoyabat / Sinop
Kasım 2023 ©Serdar Ölez
Petasites hybridusTatlıca / Erfelek / Sinop
Kasım 2023 ©Serdar Ölez
Petasites hybridusSeyrek / Mengen / Bolu
Ağustos 2021 ©Serdar Ölez
Petasites hybridusYenice / Karabük
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Petasites hybridusYenice / Karabük
Mayıs 2019 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Petasites türleri: P.albus, P.hybridus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)