floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Syringa vulgaris
 
Çankaya / Ankara - Nisan 2018 © Serdar Ölez
Syringa vulgarisSyringa vulgarisSyringa vulgarisSyringa vulgarisSyringa vulgarisSyringa vulgarisphotos
Gözlem bildir
Leylak
Oleaceae / Syringa / Syringa vulgaris
map
Leylak (Syringa vulgaris) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Syringa vulgaris Türkçede Leylak olarak adlandırılır.

Syringa etimolojisi

Syringa Latincede `tüp, boru` anlamına gelen suring kelimesinden türetilmiştir.

vulgaris etimolojisi

Vulgaris {Latince}: genel, alelade, sıradan.

Morfoloji


6 m boylanabilen, yaprak döken, çalı veya ağaççık formlu odunsu bir türdür. Yapraklar yumurtamsı veya yüreğimsi, sivri uçlu, 5-10 x 2-6 cm boyutlarda; yüzey yarı köselemsi, parlak yeşil, tüysüz; yaprak sapı 2 cm uzunluktadır. Çiçeklenme genelikle Nisan-Mayıs ayında; çiçek durumu birleşik salkım; çiçekler sıklıkla kokulu, leylak rengi, beyaz, mavi-eflatun, veya kırmızı; çanak 2 mm uzun, 4 dişli, unsu tabaka ile kaplı, kenarlar salgılı tüylü veya kirpikli; tüp şeklindeki taç yapı hemen hemen silindirik, ~ 1 cm uzun; taç lobları 4 , nadiren 5, oval veya ~ yuvarlağımsı, uç kısım külahlı; başçık gömülüdür. Meyve kapsül, pürüzsüz, parlak, kahverengi, 10-15 mm uzunlukta, 5 mm çapta, hafifçe yassı, olgunlukta 2 parçaya açılan; tohumlar 2 (her bir gözde 1), ~ 12 mm uzun ve 5 mm geniş, yassı ve kanatlıdır.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Syringa vulgarisÇankaya / Ankara
Nisan 2018 ©Serdar Ölez
Syringa vulgarisÇankaya / Ankara
Mayıs 2019 ©Serdar Ölez
Syringa vulgarisAnkara
Haziran 2016 ©Serdar Ölez
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)