floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Sarcopoterium spinosum
 
Hızırşah / Datça / Muğla - Mayıs 2015 © Serdar Ölez
Sarcopoterium spinosumSarcopoterium spinosumSarcopoterium spinosumSarcopoterium spinosumSarcopoterium spinosumSarcopoterium spinosumphotos
Gözlem bildir
Abdestbozan
Rosaceae / Sarcopoterium / Sarcopoterium spinosum
mapmapmapmapmapmapmap
Abdestbozan (Sarcopoterium spinosum) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkçe literatürde genellikle Abdestbozan olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde çeti olarak bilinir. Bilimsel olarak Sarcopoterium spinosum (L.) Spach şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Spach etimolojisi

Spach kısaltması türün Fransız botanikçi Edouard Spach (1801-1879) tarafından yayınlandığını belirtir. Spach kısaltması bilim insanı Édouard Spach (1801-1879) için kullanılmıştır; Spach Fransız botanikçidir; `Natural history of plants: Spermatophytes´ ve `Illustrations of plants of the East´ adlı eserleri yayınlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Sarcopoterium spinosumSaip / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Sarcopoterium spinosumSöke / Aydın
Nisan 2024 ©Mustafa Gökmen
Sarcopoterium spinosumBodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Sarcopoterium spinosumAkyarlar / Bodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Sarcopoterium spinosumEmecik / Datça / Muğla
Temmuz 2015 ©Serdar Ölez
Sarcopoterium spinosumOkullar / Marmara / Balıkesir
Mayıs 2021 ©Serdar Ölez
Sarcopoterium spinosumGündoğdu / Marmara / Balıkesir
Mayıs 2021 ©Serdar Ölez
Sarcopoterium spinosumHızırşah / Datça / Muğla
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Sarcopoterium spinosumKaraburun / İzmir
Ekim 2019 ©Serdar Ölez
Sarcopoterium spinosumFoça  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Sarcopoterium spinosumKüçük Menderes Deltası / Selçuk  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Sarcopoterium türleri: S.spinosum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)