floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Phedimus spurius
 
NGBB / İstanbul - Mayıs 2015 © Serdar Ölez
Phedimus spurius
Gözlem bildir
Kırmızı Kayakoruğu
Crassulaceae / Phedimus / Phedimus spurius
Alpisikulağı (Phedimus spurius) Damkoruğugiller (Crassulaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta ve Doğu Karadeniz, Erzurum-Kars alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkiye genelinde Alpisikulağı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde kulakotu, kaya koruğu veya saksı güzeli olarak bilinir. Bilimsel olarak Phedimus spurius (M.Bieb.) t Hart şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. M.Bieb. kısaltması bilim insanı Friedrich August Marschall von Bieberstein (1768-1826) için kullanılmıştır. Hart kısaltması bilim insanı Henry Chichester Hart (1847-1908) için kullanılmıştır.


Gözlemler
NGBB / İstanbul
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Phedimus türleri: P.obtusifolius, P.spurius, P.stellatus, P.stoloniferus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)