floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Canna indica
 
Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2015 © Serdar Ölez
Canna indica
Gözlem bildir
Tespih Çiçeği
Cannaceae / Canna / Canna indica
Kanaçiçeği (Canna indica) Kanaçiçeğigiller (Cannaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Konya, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkiye genelinde Kanaçiçeği olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde kana, gana veya dua çiçeği olarak bilinir. Bilimsel olarak Canna indica L. şeklinde tanımlanır. Indica {Latince}: Hint; ilk tür örneğinin Hindistan topraklarından bulunduğuna atıfta bulunur; Hindistandan, Hindistana özgü anlamındadır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


Gözlemler
Karaincir / Datça / Muğla
Temmuz 2015 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Canna türleri: C.indica, C.sativa
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)