floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Euryops pectinatus
 
Hızırşah / Datça / Muğla - Temmuz 2015 © Serdar Ölez
Euryops pectinatusEuryops pectinatusEuryops pectinatusEuryops pectinatusEuryops pectinatusEuryops pectinatusphotos
Gözlem bildir
Güneş Papatyası
Asteraceae / Euryops / Euryops pectinatus
map
Güneş Papatyası (Euryops pectinatus) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Güneş Papatyası olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde sarı papatya, çeşme papatyası veya çalı papatyası olarak bilinir. Bilimsel olarak Euryops pectinatus Cass. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Cass. kısaltması bilim insanı Alexandre Henri Gabriel de Cassini (1781-1832) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Euryops pectinatusCaferağa / Kadıköy / İstanbul
Ocak 2024 ©Serdar Ölez
Euryops pectinatusNGBB / İstanbul
Ocak 2019 ©Serdar Ölez
Euryops pectinatusHızırşah / Datça / Muğla
Temmuz 2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Euryops türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)