floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Solenostemon scutellarioides
 
Hızırşah / Datça / Muğla - Mart 2015 © Serdar Ölez
Solenostemon scutellarioides
Gözlem bildir
Kolyoz
Lamiaceae / Solenostemon / Solenostemon scutellarioides
map
Kolyoz (Solenostemon scutellarioides) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Kolyoz olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde yaprak güzeli olarak bilinir. Bilimsel olarak Solenostemon scutellarioides (L.) Codd şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Codd kısaltması bilim insanı Leslie Edward Wastell Codd (1908-1999) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Solenostemon scutellarioidesHızırşah / Datça / Muğla
Mart 2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Solenostemon türleri:
Kaynaklar
  1. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Bahçecilik - Coleus Yetiştiriciliği  [PDF]
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)