floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Phlox subulata
 
Datça Yarımadası / Muğla - Mayıs 2015 © Serdar Ölez
Phlox subulataPhlox subulata
Gözlem bildir
Alev Çiçeği
Polemoniaceae / Phlox / Phlox subulata
map
Alev Çiçeği (Phlox subulata) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Alev Çiçeği olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde yayılıcı floks çiçeği olarak bilinir. Bilimsel olarak Phlox subulata L. şeklinde tanımlanır.

Phlox etimolojisi

Phlox {Yunanca}: alev.

subulata etimolojisi

Subulata Latincede çuvaldız gibi nesneleri veya şekilleri tanımlamak için kullanılır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Phlox subulataPolonezköy / Beykoz / İstanbul
Nisan 2016 ©Serdar Ölez
Phlox subulataDatça Yarımadası / Muğla
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Phlox türleri: P.paniculata
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)