floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Phlox subulata
 
Datça Yarımadası / Muğla - Mayıs 2015 © Serdar Ölez
Phlox subulata
Gözlem bildir
Alev Çiçeği
Polemoniaceae / Phlox / Phlox subulata
Alev Çiçeği (Phlox subulata) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Türkiye genelinde Alev Çiçeği olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde yayılıcı floks çiçeği olarak bilinir. Phlox {Yunanca}: alev. Subulata Latincede çuvaldız gibi nesneleri veya şekilleri tanımlamak için kullanılır.


Gözlemler
Datça Yarımadası / Muğla
Mayıs 2015 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Phlox türleri: P.paniculata
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)