floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Tordylium apulum
 
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı / Çankaya - Mayıs 2021 © Figen Balamur Uğur
Tordylium apulumTordylium apulum
Gözlem bildir
Boncukotu
Apiaceae / Tordylium / Tordylium apulum
Kafkalida (Tordylium apulum) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Güney Marmara, Asıl Ege, Konya, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkiye genelinde Kafkalida olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde davulotu veya geyikotu olarak bilinir. Bilimsel olarak Tordylium apulum L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.
Morfoloji
50 cm kadar boylanabilen, yumuşak tüylü tek yıllık otsu bir bitkidir. Gövde boyuna çizgilidir. Taban ve alt yapraklar tekil tüysü dizili, yaprakçıklar dairemsi, yarı saplı ve kenarları oymalı dişlidir. Üst yapraklar 1-2 mızraksı-şeritsi, düz kenarlı ve lobludur. Çiçeklenme Nisan-Mayıs ayları arasındadır. Çiçekler 2-3 ışınlı şemsiye kurullar oluştururlar. Her şemsiyecik 10-15 beyaz çiçek bulundurur. Meyve mericarp dairesel, yassı, kabarcıklı sivilceli ve 7-13 mm çaptadır.


Gözlemler
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı / Çankaya 
Mayıs 2021 ©Figen Balamur Uğur
Göcek / Fethiye / Muğla
Mart 2015 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Tordylium türleri: T.aegaeum, T.aegyptiacum, T.apulum, T.brachytaenium, T.cappadocicum, T.ebracteatum, T.elegans, T.hasselquistiae, T.ketenoglui, T.lanatum, T.macropetalum, T.maximum, T.officinale, T.pestalozzae, T.pustulosum, T.syriacum, T.trachycarpum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)