floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Jasminum fruticans
 
Hisarlıkaya / Ankara - Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş
Jasminum fruticansJasminum fruticansJasminum fruticansJasminum fruticansJasminum fruticansJasminum fruticans
Gözlem bildir
Yaban Yasemini
Oleaceae / Jasminum / Jasminum fruticans
Boruk (Jasminum fruticans) Zeytingiller (Oleaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesi ile 1500 m yükseklikler arasında; makiliklerde kuru taşlık alanlarda, ormanlık ve çalılık alanlarda ve tarla kenarlarında doğal gelişim gösterirler.

Türkiye genelinde Boruk olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde boruk veya sarı çiçekli yasemin olarak bilinir. Bilimsel olarak Jasminum fruticans L. şeklinde tanımlanır. Jasminum: Arapçada 'yasemin' anlamına gelen ysmyn kelimesinden türetildiği sanılmaktadır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.
Morfoloji

2 m boylanabilen, herdem yeşil veya yarı yaprak döken çalı formlu bir türdür. Dallar narin, dik veya yayılı, köşeli, koyu yeşil ve tüysüzdür. Yapraklar almaşık dizili, genellikle 3 parçalı birleşik, nadiren basit; yaprakçıklar ters yumurtamsı, dikdörtgenimsi veya ispatula biçimli, 0.7-2 cm, küt uçlu, kamamsı tabanlı ve kirpiklidir. Çiçeklenme sıklıkla Mayıs ayında; çiçek durumu talkım 2-5 çiçekli; çiçekler kısa yan dallarda; çanak çan şeklinde, biz şeklinde 5 dişli; taç sarı, 12-15 mm çapta, 5 loblu; taç lobları dikdörtgenimsi, tüpten hafifçe daha kısadır. Meyve üzümsü, küremsi, 7-9 mm, parlak siyah veya derin mavi-eflatun renktedir.

Gözlemler


Kaşbıyıklar / Seben / Bolu
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Ayvaşık / Beypazarı / Ankara
Ağustos 2021 ©Serdar Ölez
Datça / Muğla
Mart 2016 ©Serdar Ölez
Bağözü / Kahta / Adıyaman
Temmuz 2021 ©Serdar Ölez
Marmara / Balıkesir
Mayıs 2021 ©Serdar Ölez
Gündoğdu / Marmara / Balıkesir
Mayıs 2021 ©Serdar Ölez
Boğazkale / Çorum
Mart 2021 ©Serdar Ölez
Salar / Boyabat / Sinop
Ekim 2020 ©Mustafa Gökmen
Karaşar / Beypazarı / Ankara
Mayıs 2020 ©Mustafa Gökmen
Hisarlıkaya / Ankara
Mayıs 2017 ©Ahmet Demirtaş
İdris Dağı / Kalecik / Ankara
Eylül 2016 ©Serdar Ölez
A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara
Mayıs 2019 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Jasminum türleri: J.fruticans, J.officinale
Gözlem bildirilen diğer Jasminum türleri: J.mesnyi
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)