floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Pyrus elaeagnifolia
 
Kazan / Ankara - Mayıs 2018 © Ahmet Demirtaş
Pyrus elaeagnifoliaPyrus elaeagnifoliaPyrus elaeagnifoliaPyrus elaeagnifoliaPyrus elaeagnifoliaPyrus elaeagnifolia
Gözlem bildir
Ahlat Ağacı
Rosaceae / Pyrus / Pyrus elaeagnifolia
Ahlat (Pyrus elaeagnifolia) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Batı ve Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesinden 1700 m’ye kadar oldukça geniş yayılışa sahip bir türdür. Derin kök yapısı nedeniyle özellikle kurak iklim ve toprak şartlarına iyi uyum gösterir; kuraklığa ve hava kirliliğine dayanıklıdır.  

Bilimsel olarak Pyrus elaeagnifolia Pall. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Pall. kısaltması bilim insanı Peter(Pyotr) Simon von Pallas (1741-1811) için kullanılmıştır.
Morfoloji

Kışın yaprağını döken, dikenli veya dikensiz, boyu 15 m’ye kadar ulaşabilen bir ağaçtır. Genç sürgünleri grimsi veya beyazımsı tüylerle kaplıdır. Yaprakları dar eliptik veya yumurtamsı yuvarlaktır. Yaprak ucu küt veya kısa damla uçlu, yaprak tabanı sivri, dalgalı veya çarpıktır. 3-7(-8) x 2-3(-4) cm boyutlarındaki yaprakların
iki yüzü de ilk zamanlar beyazımsı veya grimsi tüylerle kaplıdır. Sonraları üst yüzündekiler dökülebilir. Yapraklar tam kenarlı; sapı 1-4 cm boyundadır. Çiçek kurulu çok sayıda çiçek taşır. Çiçekleri beyaz ve 3 cm çapında olup 1-2 cm boyunda bir sap taşır. Çiçeklenmesi nisan mayıs aylarındadır. Meyveler tek tek veya çift halinde, 2-3 cm ve armut şeklinde veya küremsidir. Sarımsı yeşil meyveler başlangıçta beyaz tüylüdür, ilerleyen zamanda çıplaklaşır veya az miktarda tüy, sap ve uç kusma yakın bölümlerde kalabilir. Meyve sapı ortalama 2 cm boyundadır. Çanak yapraklar kalıcıdır (Browicz, 1972).

Türün ülkemizde doğal yayılış gösteren alttürlerinin ayrım anahtarı aşağıdaki gibidir.

1.Yaprağın üst yüzü ilerleyen zamanlarda çıplaklaşır ve yağlı parlak bir görünüm kazanır ...subsp. bulgarica

1.Yaprağın her iki yüzeyi de yoğun tüylüdür.

2.Genellikle dikenlidir, yaprağı en geniş kısmı ortada veya uca yakın kısmındadır. Yaprak tabanı dar sivridir. Grimsi yoğun tüylerle kaplıdır ...subsp. elaeagnifolia

2.Dikensiz, yaprağı en geniş kısmı tabana yakın kısmındadır. Yaprak tabanı genellikle çarpıktır. Beyazımsı yoğun tüylerle kaplıdır ...subsp. kotschyanaGözlemler
Boğalı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Dodurga / Çankaya / Ankara
Nisan 2022 ©Kuzey Işık
Kazan / Ankara
Mayıs 2018 ©Ahmet Demirtaş
Oyaca / Gölbaşı / Ankara
Haziran 2017 ©Ahmet Demirtaş
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan P. elaeagnifolia taksonları: Pyrus elaeagnifolia subsp. bulgarica, Pyrus elaeagnifolia subsp. elaeagnifolia, Pyrus elaeagnifolia subsp. kotschyana
Türkiye´de doğal yayılan Pyrus türleri: P.amygdaliformis, P.anatolica, P.communis, P.elaeagnifolia, P.hakkiarica, P.nivalis, P.oxyprion, P.salicifolia, P.serikensis, P.syriaca, P.yaltirikii
Kaynaklar
  1. Akkemik, Ü. (Ed). 2018. Türkiye’nin Doğal-Egzotik Ağaç ve Çalıları. Orman Genel Müdürlüğü Yayınları, Ankara. 684s.
  2. Browicz, K. 1972. Pyrus L. In: Davis PH (ed.) Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Vol. 4, pp. 160-168, Edinburgh; Edinburgh University Press.
  3. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  4. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  5. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  6. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)