floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ajuga chamaepitys
 
Çeltikderesi / Seben / Bolu - Mayıs 2023 © Serdar Ölez
Ajuga chamaepitysAjuga chamaepitysAjuga chamaepitysAjuga chamaepitysAjuga chamaepitysAjuga chamaepitys
Gözlem bildir
Mayasıl Otu
Lamiaceae / Ajuga / Ajuga chamaepitys
Acıgıcı (Ajuga chamaepitys) Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkiye genelinde Acıgıcı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde kısa mahmut otu, bodur ot, bozbodur ot, bozca ot veya yer servisi olarak bilinir. Bilimsel olarak Ajuga chamaepitys (L.) Schreb. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Schreb. kısaltması bilim insanı Johann Christian Daniel von Schreber (1739-1810) için kullanılmıştır.


Gözlemler
Çeltikderesi / Seben / Bolu
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Dağbek / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Dodurga / Çankaya / Ankara
Nisan 2022 ©Kuzey Işık
Nallıhan / Ankara
Mayıs 2016 ©Serdar Ölez
Kıbrıs / Mamak / Ankara
Haziran 2016 ©Fuat Turan
Kayadibi / Elmadağ / Ankara
Haziran 2016 ©Fuat Turan
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. chamaepitys taksonları: Ajuga chamaepitys subsp. chia, Ajuga chamaepitys subsp. cuneatifolia, Ajuga chamaepitys subsp. cypria, Ajuga chamaepitys subsp. glareosa, Ajuga chamaepitys subsp. laevigata, Ajuga chamaepitys subsp. mardinensis, Ajuga chamaepitys subsp. mesogitana, Ajuga chamaepitys subsp. palaestina, Ajuga chamaepitys subsp. rechingeri
Türkiye´de doğal yayılan Ajuga türleri: A.bombycina, A.chamaepitys, A.davisiana, A.genevensis, A.iva, A.laxmannii, A.orientalis, A.postii, A.reptans, A.salicifolia, A.vestita, A.xylorrhiza
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)